Sympozjum Naukowe LAING I „AZYL”, 25 LIPCA 2015, g. 15.15-20.00, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

20 Lip, 2015; Aktualności Konferencje Ogłoszenia

Zapraszamy na Sympozjum Naukowe LAING I „Azyl”, które wywodzi się ze struktur Otwartych Seminariów Filozoficzno-Psychiatrycznych. Spotkanie obejmie wykład na temat Ronalda Davida Lainga, projekcję „Asylum” (1972, reż. Peter Robinson) powstałego w duchu szkockiego psychiatry oraz panel dyskusyjny, którego gościem specjalnym będzie mieszkający na co dzień w Nowym Yorku Richard Ware Adams, kamerzysta i montażysta filmu.
Wstęp wolny.
Główny organizator: Instytut Filozofii UW
Współorganizatorzy:
Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie
Instytut Filozofii UMCS


Asylum to sfilmowany w Londynie dokument o domu-schronieniu, będącym dla osób doświadczających kryzysu psychicznego alternatywą względem opieki szpitalnej czy pozostania w środowisku rodzinnym. Twórcy tej placówki oraz sami filmowcy byli pod wpływem nowatorskich ówcześnie koncepcji R.D. Lainga, który jako pierwszy wprowadził niemiecką fenomenologię do psychiatrii w kręgu języka angielskiego. Zarówno w licznych dziełach jak i wieloletniej praktyce ten szkocki psychiatra w interesujący i do dziś aktualny sposób balansowały między uczciwością podejścia fenomenologiczno-egzystencjalnego a radykalnością kontestacji anstypsychiatrycznej.

Gościem specjalnym Sympozjum będzie Richard W. Adams, operator kamery i montażysta Asylum, na co dzień mieszkający i pracujący w Nowym Jorku. Adams jest współtwórcą nagrodzonego Oskarem krótkometrażowego filmu To Be Alive! (1964). Jego autorski film Citizens (1986) poświęcony polskiej Solidarności pokazywany był w całych Stanach Zjednoczonych i wyświetlony został w polskiej telewizji w dziesiątą rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.

Program:

15.15-16.00 – Wykład „Filozoficzne podstawy psychiatrii R.D. Lainga”, mgr Jakub Tercz
16.00-17.40 – Projekcja filmu Asylum (1972, reż. Peter Robinson)
17.40-18.00 – Przerwa
18.00-20.00 – Panel dyskusyjny

  • Richard W. Adams
  • dr n. med. Dariusz Maciej Myszka
  • dr Piotr Schollenberger