Spotkanie naukowe pt. „Wprowadzenie do realizmu spekulatywnego”, 28.10.2016

25 Paź, 2016; Aktualności Ogłoszenia Wykłady gościnne

Instytut Filozofii UW serdecznie zaprasza na spotkanie naukowe pt. „Wprowadzenie do realizmu spekulatywnego”, które odbędzie się w Warsztacie Warszawskim (Plac Konstytucji 4) w dniu 28 października w godzinach 16:00-19:30. Partnerami wydarzenia są kwartalnik Kronos oraz portal internetowy Machina Myśli.
Program spotkania:

  • dr Grzegorz Czemiel, wykład: Realizm Spekulatywny. Prolegomena do humanistyki w dobie antropocenu
  • dr Marcin Rychter, warsztat: Gdzie jest młotek? Grahama Harmana filozofia przedmiotów (na podstawie s. 51-73 „Traktatu o przedmiotach” Grahama Harmana)
  • mgr Jakub Tercz, warsztat: Empiryzm transcendentalny jako realizm spekulatywny (na podstawie „Deleuze’s Transcendental Empiricism: Notes Towards a Transcendental Materialism” Levi R. Bryanta)

Każdy moduł będzie trwał ok. godzinę.
Wstęp wolny.

Realizm spekulatywny powstał w kwietniu 2007 roku. Jest współczesnym nurtem filozoficznym wyrosłym zarówno ze sprzeciwu wobec postmodernistycznego oddalenia od rzeczywistości oraz reprezentowanego przez neuronauki przekonania o niemożliwości uprawiania filozofii jako namysłu teoretycznego. Zrzesza m.in. takich myślicieli, jak Ray Brassier, Quentin Meillassoux, Graham Harman i L.R. Bryant. Chociaż różnią się filozoficznymi korzeniaami i szczegółowymi rozstrzygnięciami, to łączy ich fundamentalne założenie, zgodnie z którym rzeczywistość jest nie tylko do pomyślenia, ale także istnieje niezależni od myśli.