Porozmawiajmy o śmierci, czyli trzy piątki w Instytucie Filozofii

11 Lip, 2017; Aktualności Ogłoszenia Wykłady gościnne

W ramach jednego z działań podejmowanych przez Pracownię Filozoficznych Podstaw Komunikacji chcemy zaprosić, na razie, na trzy piątkowe wieczory w Instytucie Filozofii, w dniach:
21 lipca,
18 sierpnia,
22 września 2017,
na godz. 17.00-20.00 do sali 108
, na I piętrze Instytutu Filozofii przy Krakowskim Przedmieściu 3.

Bezpośrednią inspiracją do tego jest z jednej strony praca Elisabeth Kubler-Ross, amerykańskiej lekarki szwajcarskiego pochodzenia, która uczyniła wiele dla przywrócenia śmierci w praktyce i doświadczeniu amerykańskich lekarzy. Z drugiej zaś strony obserwacja kulturowych zmian w cywilizacji zachodniej.

Śmierć, będąca jednym z podstawowych tematów egzystencjalnych, przynależna ludzkiej kondycji i definiująca ją, staje się jednocześnie czymś, na co kultura Zachodu zostawia coraz mniej miejsca. Można to różnie interpretować. Na przykład jako rezultat tego, co Paul Tillich nazywał utratą „egzystencjalistycznego punktu widzenia”, rezultat wzmocniony przez rozwój kapitalizmu i zwycięstwo mieszczaństwa w sferze ekonomicznej i cywilizacyjno-kulturowej. Niezależnie jednak od powodów śmierć stała się dziś tym, co wyparto, wyeliminowano (Ph. Ariès), czymś, co jest niewymawialne (G. Gorer).

Za pomysłem piątkowych spotkań stoi niezgoda, nawet wielka niezgoda na taki stan rzeczy, pragnienie znalezienia miejsca, przestrzeni dla śmierci, a także chęć ponownego wpisania śmierci w kulturowe doświadczenie człowieka Zachodu.