Idee postępu i rozwoju w kontekście kryzysu klimatycznego w filozofii peryferyjnej w XXI wieku

Tytuł projektu:

Idee postępu i rozwoju w kontekście kryzysu klimatycznego w filozofii peryferyjnej w XXI wieku

Opis projektu:

Debaty o postępie i rozwoju toczone poza Europą Zachodnią i Ameryką Północną stanowią istotną część globalnej wiedzy filozoficznej i teoretycznej. We współczesnej akademii jednak potencjalnie istotna produkcja filozoficzna pozostaje na obrzeżach globalnego obiegu wiedzy, zdominowanego przez europejskie i północnoamerykańskie centrum.

Nasze główne pytanie badawcze brzmi: Jak kryzys klimatyczny wpływa na dyskurs o postępie i rozwoju w peryferyjnych debatach filozoficznych?

Zakładamy, że istotna część literatury na ten temat jest publikowana w czasopismach o zasięgu lokalnym lub regionalnym i pozostaje poza debatami głównego nurtu. Dlatego planujemy przeprowadzić przegląd
zintegrowany literatury lokalnej i regionalnej dotyczącej badanych zagadnień. Skupimy się na czterech regionach: Afryce, Europie Wschodniej, Ameryce Łacińskiej i Karaibach, oraz Azji Południowo-Wschodniej.

Kierownik projektu:

Katarzyna Bielińska – adiunkt w Zakładzie Etyki Wydziału Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Zainteresowania naukowe: bioetyka globalna i środowiskowa, etyka społeczno-polityczna, filozofia społeczna i polityczna.

Dane projektu:

Źródło finansowania: Narodowe Centrum Nauki, Opus 22

Okres realizacji: 2.11.2022-1.11.2025 (36 miesięcy)

Nr projektu: 2021/43/B/HS1/03354

Przejdź do treści