Inedita Kazimierza Twardowskiego (NPRH)

Tytuł projektu:

Inedita Kazimierza Twardowskiego (1866-1938) – Twórcy filozoficznej Szkoły Lwowsko-Warszawskiej

Opis projektu:

Kazimierz Twardowski (1966-1938) jest nie tylko wybitnym nauczycielem wielkich filozofów, lecz także osobą niezwykle zasłużoną dla kultury polskiej w I połowie XX wieku. Jako filozof – badaniami z zakresu logiki, metodologii, epistemologii, ontologii i etyki – zapewnił sobie trwałe miejsce w dziejach myśli światowej. Jako profesor filozofii we Lwowie – stworzył od podstaw wielką szkołę filozoficzną, której przedstawiciele należą do elity filozofii współczesnej. Jako Polak i obywatel – zasłużył się wszechstronną działalnością na polu oświaty: w zaborze austriackim, a potem w wolnej Polsce tworzył podwaliny edukacji polskiej na wszystkich szczeblach.

W ostatnich latach zintensyfikowały się prace edycyjne nad spuścizną Twardowskiego i prace badawcze nad jego życiem i twórczością. Celem niniejszego projektu jest kontynuacja dokumentowania życia i twórczości tej niezwykłej postaci polskiej filozofii i kultury. Głównym celem projektu jest opracowane, zredagowane i opublikowane dziewięciu tomów „Ineditów” Twardowskiego. Ponadto zdygitalizowana zostanie tzw. Filozoficzne Archiwum Lwowskie, zawierające nieznane dotąd materiały związane z życiem i działalnością twórcy Szkoły Lwowsko-Warszawskiej (https://fal.filozofia.uw.edu.pl/).

Kierownik:

Anna Brożek – filozof, teoretyk muzyki, pianistka, profesor w Zakładzie Semiotyki Logicznej na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, kierownik Centrum Badań nad Tradycją Szkoły Lwowsko-Warszawskiej, laureatka nagrody NCN za rok 2016. Autorka lub współautorka kilkunastu książek, m.in. Kazimierz Twardowski w Wiedniu (2010), Questions and Answers (2011), Teoria imperatywów (2012), Analiza i konstrukcja (2021), a także licznych artykułów z zakresu semiotyki logicznej, metodologii, filozofii i teorii muzyki oraz  historii filozofii polskiej.

Strona projektu:

http://pragawarszawa.stronazen.pl/inedita/

Dane projektowe:

Publikacja finansowana w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą Narodowy Program Rozwoju Humanistyki, w latach 2017-2024, w ramach projektu numer 11/H/16/0208/84.

Umowa z dnia: 10.10.2017 r.

Całkowita wartość zadania: 825 125 zł

Wartość dofinansowania z MEiN: 825 125 zł

Przejdź do treści