AI w kontekście filozofii i religii – relacja
W poniedziałek 13 maja 2024 r. na Wydziale Filozofii UW prześwietlaliśmy AI w kontekście filozofii i religii. Uczestnicy międzynarodowej konferencji „AI, Philosophy and Religion” rozważyli zarówno fundamentalne pytania o sztuczną inteligencję, jak i zaprezentowali wyniki testów i badań pokazujących jej aktualne możliwości. Więcej (wraz ze zdjęciami) – poniżej.
W konferencji wzięli udział badacze z Polski, Chorwacji, Turcji, Indii i USA, wśród nich prof. Ines Skelac, wice-dziekan Wydziału Filozofii i Religioznawstwa Uniwersytetu w Zagrzebiu, a także prof. Mehmet Bulgen z Wydziału Kalam na Uniwersytecie Marmara w Stambule. Wydział Filozofii UW reprezentowali zaś m.in. logik i specjalista od filozofii dialogu prof. Stanisław Krajewski i ekspertka od bioetyki oraz etyki AI dr Emilia Kaczmarek. Na konferencji gościliśmy też dr. Romana Krzanowskiego, specjalistę od filozofii informacji i filozofii AI z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.
Prelegenci rozważali m.in.: czy AI może być uczestnikiem dialogu; czy lepiej założyć, że jest ona podmiotem moralnym, czy że nim nie jest; czy można mówić o jej świadomości. Pokazywali też, jakie rezultaty daje dotrenowanie modelu Llama3 na korpusie tekstów Benedykta XVI, jak promptować, by chatbot odpowiednio opracowywał dowody na istnienie Boga, a także jak zmierzyć umiejętności chatbotów opartych na LLM-ach w zakresie filozofii i teologii oraz jakiego rodzaju filozoficznych uprzedzeń można się po nich spodziewać. Zobaczyliśmy też, jak do AI podchodzi się z perspektywy muzułmańskiej oraz protestanckiej.
Konferencję otworzyło wyjątkowe wystąpienie Bruna Banelliego, programisty i eksperta od AI z Chorwacji, współpracującego ściśle z Uniwersytetem w Zagrzebiu przy wielu projektach badawczych dot. sztucznej inteligencji. Bardzo ważnym punktem konferencji była też sesja studencka, na której można było poznać rezultaty naszych młodych badaczy.
Szczegółowy program wydarzenia znajduje się: TUTAJ.
Z kolei książka abstraktów znajduje się: TUTAJ
Było ciekawie i inspirująco. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w tym niezwykłym wydarzeniu!
Organizatorem instytucjonalnym konferencji był Wydział Filozofii UW. Konferencja jest częścią projektu „Testing AI as a Rational Theologian”, będącego częścią projektu Ian Ramsey Centre z Uniwersytetu Oksfordzkiego „New Horizons for Science and Religion in Central and Eastern Europe”, finansowanego przez Fundację Johna Templetona. Organizatorzy współpracują także z turecką instytucją Science Philosophy Religion Foundation.









































