Zajęcia w LO im. N. Żmichowskiej – podziękowanie
Tuż przed majówką zakończyliśmy cykl zimowo-wiosennych wykładów filozoficznych Wydziału Filozofii UW w XV LO im. N. Żmichowskiej w Warszawie. Było intensywnie i bardzo ciekawie. Poniżej – podziękowania, podsumowanie oraz kilka pamiątkowych zdjęć.
Bardzo dziękujemy za gościnę i zaangażowanie Uczniom, Dyrekcji oraz Nauczycielom XV LO im. Narcyzy Żmichowskiej w Warszawie, a przede wszystkim Pani dr Zuzannie Lipke, która zaproponowała cykl spotkań z filozofią i zorganizowała to przedsięwzięcie po stronie szkoły. Dziękujemy również naszym Wykładowcom, którzy wzięli w nim udział, przygotowując dla Uczniów fascynujące wykłady.
W ramach spotkań z filozofią w XV LO nasi Wykładowcy przedstawili Uczniom różnorodność filozofii, pokazując zarówno koncepcje starożytne, jak i filozoficzne ujęcia współczesnych problemów, m.in. związanych z rozwojem AI, pozwalając im zapoznać się tak z etyką, jak i z metafizyką i epistemologią. Uczniowie żywo reagowali na prezentowane problemy ciekawymi pytaniami, również w czasie przerw. Dzięki ich zaangażowaniu prowadzone w ramach wolontariatu spotkania były czystą przyjemnością.
Cykl rozpoczęliśmy 22 lutego od kluczowych poglądów filozofów starożytnych, a zakończyliśmy 24 kwietnia wykładem o metafizyce i fikcji. Miłą niespodzianką były kwiaty oraz pamiątkowe dyplomy dla wszystkich Wykładowców, które otrzymaliśmy na zakończenie od Uczniów i p. Dyrektor.
Spotkania z filozofią były kontynuacją współpracy rozpoczętej niegdyś w ramach projektu „Filozofia w akcji” (http://filozofiawakcji.uw.edu.pl), realizowanego w latach 2017-2018, również koordynowanego w XV LO przez dr Lipke. Z jej inicjatywy projektowe zajęcia filozoficzne były kontynuowane przez dr Karolinę Rychter. Zimą 2023 r. powróciliśmy do idei zajęć w „Żmicho”, czego owocem był tegoroczny cykl. Mamy nadzieję, że przed nami jeszcze sporo ciekawych filozoficznych przygód.
W ramach wiosennego cyklu wygłosiliśmy następujące wykłady:
- 22 II – dr Marcin Trepczyński: Platon, Arystoteles, szkoły hellenistyczne;
- 6 III – dr Maciej Sendłak: Nauka i pseudonauka;
- 12 III – prof. Magdalena Środa: Wartości – instrukcja obsługi;
- 21 III – dr Emilia Kaczmarek: Sztuczna inteligencja – etyczne wyzwania;
- 4 IV – dr Bartosz Działoszyński: Nowożytność – racjonalizm od Kartezjusza do Pascala;
- 18 IV – dr Tomasz Herbich: Światopogląd Adama Mickiewicza;
- 24 IV – dr Maciej Sendłak: Metafizyka i fikcja.
Oto zaś kilka zdjęć:





