Filozoficzne atrakcje na Festiwalu Nauki 2024
Wycieczki po podziemiach naszej biblioteki, wykłady otwarte, a przede wszystkim Filozoficzna Gra Terenowa oraz coś, czego jeszcze nie było: wielka DEBATA (o początku i końcu życia) w auli w Starym BUW, w ramach której profesorowie zmierzą się na najpotężniejsze ARGUMENTY. Serdecznie zapraszamy wszystkich na Festiwal Nauki na Wydziale Filozofii UW. Poniżej publikujemy pełny rozkład jazdy.
Zapraszamy zainteresowanych w każdym wieku, a przede wszystkim Uczniów szkół podstawowych i średnich. Przychodźcie ze znajomymi, z rodzinami, grupkami z nauczycielami.
Wnuku, zabierz swoją Babcię. Dziadku, weź swoją Wnuczkę. Uczniu, namów ulubionego Nauczyciela i Przyjaciół. Mamo, Tato, zabierzcie na wspólne filozofowanie swoje Dziecko. Nie ma to jak razem usiąść w uniwersyteckiej ławie, by wziąć udział w którymś z naszych wykładów… A już zupełnie wyjątkowe jest zstąpienie do czeluści biblioteki (proponujemy wycieczki w czterech terminach) oraz poszukiwanie filozofów i odpowiedzi na filozoficzne pytania w ramach gry terenowej organizowanej na Kampusie Głównym UW w sobotę 28 września w godz. 11.00-12.30 przez pasjonatów ze Stowarzyszenia Aqueduct.
Filozofia to prawdziwa przygoda, która wciąż otwiera nam rejony, w które nasz umysł jeszcze nie zaglądał. Niezależnie od tego, ile już ma za sobą lat i co Cię dotąd zajmowało – nie wahaj się i weź w niej udział. Wybierz dni, w których nas odwiedzisz! Zobacz poniżej, kiedy i gdzie dokładnie możesz nas spotkać. Kliknij w tytuł, by zobaczyć pełny opis na stronie FN.
Sobota, 21 IX
- 11.30 – wycieczka: KATAKUMBY KP3 & Pałac „Straszyca” (ZBIÓRKA: czytelnia – s. 118, Krakowskie Przedmieście 3, I piętro)
- 12.30 – DEBATA filozoficzna O początku i końcu życia (aula główna Starej Biblioteki Uniwersyteckiej (stary BUW) na Kampusie Głównym – Krakowskie Przedmieście 26/28)
- 15.00 – wykład: prof. Bogdan Dziobkowski: Światotwórstwo (Krakowskie Przedmieście 3, I p., s. 116)
Środa, 25 IX (Krakowskie Przedmieście 3, I p., s. 116, a potem wycieczka – zbiórka przy s. 118)
- 17.00 – wykład: dr Marcin Trepczyński: Dowody i zwody na istnienie Boga – filozoficzny crash test
- 18.00 – wykład: dr Bogna Kosmulska: Gdy pismo jest (niemal) jedynym sposobem komunikacji – warsztaty z komunikacji alternatywnej pisanej
- 19.00 – wykład: dr Adam Górniak: „Poznać, jak się rzeczy mają” – możliwości sztuki i filozofii (Schulz – Witkacy – Ingarden)
- 20.00 – wycieczka: KATAKUMBY KP3 & Pałac „Straszyca”
Czwartek, 26 IX (Krakowskie Przedmieście 3, I p., s. 118 – Czytelnia Biblioteczna (uwaga, sala została zmieniona))
- 17.00 – wykład: dr Marcin Rychter: O czym śpiewają kozły? Tragedia attycka a filozofia
- 18.00 – wykład: dr Łukasz Kowalik: Kleobulina córka mędrca. Zagadki nauki i zagadki filozofii
- 19.00 – wycieczka: KATAKUMBY KP3 & Pałac „Straszyca”
- Równolegle o 17.00 w s. 116 – wykład: Buen vivir jako koncepcja równowagi środowiskowej, organizowany przez Centrum Bioetyki i Bioprawa przy Wydziale Filozofii UW.
Sobota, 28 IX
- 10.00 – wycieczka: KATAKUMBY KP3 & Pałac „Straszyca” (ZBIÓRKA: czytelnia – s. 118, Krakowskie Przedmieście 3, I piętro)
- 11.00 – Filozoficzna Gra Terenowa (start na Kampusie Głównym, na Małym Dziedzińcu (za Bramą UW w prawo) – Krakowskie Przedmieście 26/28)
- 13.00 – wykład: dr Michał Barcz: Jak trzymać się planu, kiedy już nam się nie chce. Filozofowie o irracjonalności i pokusie (Krakowskie Przedmieście 3, I p., s. 116)
Ponadto nasz rozkład jazdy do pobrania w PDF (łatwe do wydrukowania) znajduje się: TUTAJ (kliknij, by pobrać)
Jest też dostępny na stronie Festiwalu Nauki – TUTAJ.
Uwaga, filozoficzne atrakcje na Krakowskim Przedmieściu oferuje też Instytut Filozofii i Socjologii PAN – TUTAJ.
