Historia logiki w Polsce – dzieje polskiej logiki
NABÓR ARTYKUŁÓW/CALL FOR PAPERS
Niniejsza edycja Rocznika Historii Filozofii Polskiej poświęcona jest logice – nauce, która niezwykle rozwinęła się w XX wieku, gdy Polska, za sprawą Kazimierza Twardowskiego, stała się jednym z jej czołowych ośrodków. Jednak logika ma również znaczące, a być może równie dziś ważne osiągnięcia we wcześniejszych stuleciach. Jeszcze na początku XX wieku, jak wskazuje tytuł jednego z najważniejszych tekstów na temat jej dziejów w Polsce – „Historia logiki jako teorii poznania w Polsce” autorstwa Henryka Struvego – logika bywała rozumiana znacznie szerzej niż przez przedstawicieli szkoły lwowsko-warszawskiej, dla których stanowiła już wtedy niezależną dziedzinę badań.
Dlatego zachęcamy do składania tekstów zarówno na temat współcześnie rozumianej logiki w wąskim znaczeniu, jak i jej szerszych antecedencji, czyli ontologii i epistemologii tworzonej pod szyldem „logiki” bądź „loiki”. Interesujące jest nie tylko to, jak te terminy były rozumiane na przestrzeni wieków, ale również jakie wnioski można wyciągnąć z historii tych pojęć. Pragniemy przyjrzeć się temu procesowi w szerokim kontekście i zadać pytanie, jak na logikę patrzyli filozofowie staropolscy, polscy filozofowie XVIII, XIX i XX wieku oraz jak postrzega się ją współcześnie.
Nie mniej istotną kwestią, którą chcemy poruszyć, jest wkład polskich filozofów w rozwój logiki zarówno jako niezależnej nauki, jak i coraz bardziej zaawansowanego narzędzia analizy fundamentalnych zagadnień filozoficznych.
W proponowanych artykułach można poruszyć następujące przykładowe tematy:
- Rozumienie terminów „logika” i „loika” na przestrzeni wieków w Polsce lub przez polskich filozofów
- Logika arystotelesowska w czasach staropolskich i jej recepcja w wiekach późniejszych
- Znaczenie argumentów logicznych (sensu largo) dla doktryny Braci Polskich
- Recepcja szeroko rozumianej logiki (ontologii, epistemologii) brytyjskiej i francuskiej przez polskie Oświecenie
- Logiki spekulatywne filozofów polskich XIX wieku (Mochnacki, Cieszkowski, Libelt i inni) – od wierności Heglowi (np. Kremer) po otwarty sprzeciw (np. Trentowski)
- Zawężanie się rozumienia logiki na przełomie XIX i XX wieku; pozytywistyczne i antypozytywistyczne teorie logiczne, ontologiczne i epistemologiczne
- Logicy w szkole lwowsko-warszawskiej: Łukasiewicz, Leśniewski, Zawirski, Tarski
- Koło Krakowskie i próba formalizacji tomizmu
- Logika w Polsce po II wojnie światowej: Jerzy Łoś, Andrzej Grzegorczyk, Roman Suszko
- Logika jako refleksja nad naturą poznania
- Wpływ metamatematycznych twierdzeń limitacyjnych na epistemologię
- Badania polskich filozofów z ostatnich kilku dziesięcioleci: epistemologia formalna, teoria modeli, filozofia nauki, logika modalna
- Historia historii logiki: jak opisywano i opisuje się dzieje logiki w Polsce bądź polskiej logiki
Są to tylko tematy przykładowe – jesteśmy otwarci także na inne teksty i zachęcamy do ich zgłaszania.
Zapraszamy do nadsyłania autorskich artykułów w języku polskim. Do 30 września 2024 roku prosimy przesłanie maila z propozycją tematu. Artykuły należy składać do 31 października 2024 roku. Wszystkie artykuły zawarte w tomie będą recenzowane.
Przed przesłaniem artykułu prosimy o zapoznanie się z wytycznymi dla autorów na stronie: https://www.filozofiapolska.pl/autorzy/
W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt pod adresem: redakcja@filozofiapolska.pl
Bartłomiej Kabat, bartlomiejkabat@gmail.com
Konrad Wyszkowski, k.wyszkowski@uw.edu.pl