8.11. 2024 Filozofowie z UW o Andrzeju Walickim w Instytucie Narutowicza

Profesor Janusz Dobieszewski oraz nasza absolwentka dr Monika Woźniak (AV ČR) wezmą udział w dyskusji o książce O Andrzeju Walickim inaczej. Opowieść epistolarna (Książka i Prasa 2024). Dyskusję poprowadzi nasz absolwent, dr Michał Siermiński (IHN PAN, Instytut Narutowicza).

Instytut Myśli Politycznej im. Gabriela Narutowicza, Instytut Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk oraz Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Filozoficznego serdecznie zapraszają na wyjątkowe spotkanie poświęcone książce M. Walicki, O Andrzeju Walickim inaczej. Opowieść epistolarna (Książka i Prasa, Warszawa 2024).

O tej publikacji, będącej zbiorem korespondencji pomiędzy Andrzejem Walickim i jego kuzynem Markiem, rozmawiać będą znakomici goście i gościnie:

prof. Joanna Schiller-Walicka, IHN PAN,

prof. Janusz Dobieszewski, Wydział Filozofii UW,

prof. Paweł Kozłowski, Centrum Europejskie UW,

dr Monika Woźniak, Instytut Filozofii Republiki Czeskiej.

Wydarzenie odbędzie się 8 listopada 2024 r. o godzinie 18:00 w Centrum Edukacyjnym Instytutu Narutowicza przy ulicy Andersa 20 w Warszawie.

O książce: 

Ta cenna i ważna praca jest wydawnictwem źródłowym – a dokładniej w dużej mierze tomem korespondencji między Andrzejem Walickim i jego bliskim krewnym Markiem Walickim. Publikowane listy rozszerzają i pogłębiają naszą znajomość biografii (włącznie z jej prywatnymi, wrażliwymi niekiedy aspektami), poglądów oraz okoliczności i uwarunkowań, w jakich Andrzej Walicki tworzył swój dorobek naukowy oraz budował pozycję w polskiej i światowej nauce. W tym sensie uzupełniają jego Próbę autobiografii (2010) oraz liczne, wydane już, tomy jego korespondencji z wielkimi postaciami polskiej i światowej nauki. Listy te niewątpliwie rzucają pewne dodatkowe światło na stosunek Andrzeja Walickiego do PRL, polityki III Rzeczypospolitej, ZSRR/Rosji, a także do Ameryki. Zasygnalizować należy także przydatność korespondencji Walickich dla prześledzenia losów kilku wybitnych postaci kultury polskiej doby powojennej, przede wszystkim Zdzisława Najdera i Zbigniewa Herberta, z którymi jeden i drugi Walicki mieli liczne, bliskie, chociaż złożone, relacje osobiste.

Z recenzji dr. hab. Leszka Kuka

Link do wydarzenia na FB: „O Andrzeju Walickim inaczej. Opowieść epistolarna” – Spotkanie poświęcone książce | Facebook

Przejdź do treści