Mencwel – Pomian – Wierzbicki. Panel dyskusyjny „Ponad tyranią przeszłości” (24.05.2025)
Czym są dwie idee polskie – piastowska i jagiellońska? Która z nich cechuje się dzisiaj większą aktualnością? Czy można za ich pomocą opisać kondycję polską? Na te oraz inne pytania odpowiedzą prof. Andrzej Mencwel, prof. Krzysztof Pomian i ks.prof. Alfred Wierzbicki.
Koło Historii Filozofii Polskiej w ramach organizowanej przez siebie w dniach 23 – 25 maja 2025 roku ogólnopolskiej konferencji naukowej „Kondycja polska – wczoraj i dziś” zaprasza na panel dyskusyjny wokół posłowia do publikacji prof. Andrzeja Mencwela „Książka o «Kulturze»”, zatytułowanego „Ponad tyranią przeszłości”. Oprócz autora w dyskusji wezmą udział prof. Krzysztof Pomian oraz ks. prof. Alfred Wierzbicki . Panel dyskusyjny odbędzie się w sobotę 24 maja 2025 roku, o godz. 17.00, w sali nr 111 (Stary BUW). Zapraszamy do udziału! Poniżej zamieszczamy krótkie biogramy panelistów.
Prof. Andrzej Mencwel – kulturoznawca, antropolog, od 1998 roku profesor zwyczajny na Uniwersytecie Warszawskim, badacz dorobku Stanisława Brzozowskiego, „Kultury” paryskiej i etosu polskiej lewicy, twórca i pierwszy dyrektor Instytutu Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Autor takich książek jak Przedwiośnie czy potop. Studium postaw polskich w XX wieku, Wyobraźnia antropologicznaczy Stanisław Brzozowski. Postawa krytyczna. Wiek XX.
Prof. Krzysztof Pomian – filozof, historyk, wywodzący się z warszawskiej szkoły historyków idei. Doktoryzował się i uzyskał habilitację na Uniwersytecie Warszawskim, na emigracji został profesorem Centre national de la recherchescientifique w Paryżu. Autor takich prac jak Człowiek pośród rzeczy, Porządek czasu, Europa i jej narody, a także monumentalnej, trzytomowej monografii Muzeum. Historia światowa. Jego prace przekładano na wiele języków europejskich i światowych.
Ks. Prof. Alfred Wierzbicki – duchowny katolicki, teolog, etyk, pisarz, poeta, profesor uczelni w Katedrze Etyki i Instytutu Filozofii na Wydziale Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Marii Skłodowskiej – Curie w Lublinie. Naukową zajmuję się badaniem etyki w kulturze, etyki społecznej i politycznej, etyka cnót, etyka walki bez przemocy, aksjologia demokracji oraz związki literatury z myślą etyczną. Autor takich tekstów m.in. Filozofia a totalitaryzm. Augusta Del Nocego interpretacja kryzysu moderny, Spotkania na placu, Kruche dziedzictwo Jan Paweł II od nowa, Stąd i stamtąd oraz Bóg nie wyklucza.
Zapraszamy do śledzenia profilu Koła na portalu Facebook: https://www.facebook.com/khfpuw; https://www.facebook.com/events/657796977066753