6. Światowy Dzień Logiki na UW

W tym roku program obchodów Światowego Dnia Logiki (14 stycznia) na Wydziale Filozofii UW jest wyjątkowo bogaty. Co więcej, na naszym wydziale odbywać się będą z tej okazji wydarzenia ogólnopolskie, które rozpoczną się już 12 stycznia. Głównymi ich bohaterami będą zaś dwaj słynni polscy logicy: Jan Łukasiewicz i Kazimierz Ajdukiewicz. Program poniżej. Zapraszamy!

W piątek, pierwszego dnia obchodów ŚDL Rektor UW prof. Alojzy Nowak o godz. 13.00 odsłoni tablicę z napisem „Sala imienia Jana Łukasiewicza” nad poświęconą słynnemu polskiemu logikowi i rektorowi UW salą nr 108 na Wydziale Filozofii UW. Po odsłonięciu tablicy prof. Jacek Jadackiego wygłosił wykład „Kłamca” w Szkole Lwowsko-Warszawskiej.

Ponadto już od piątku będzie można obejrzeć na I piętrze budynku Wydziału Filozofii UW dwie wystawy poświęcone Janowi Łukasiewiczowi: większą, w holu przy Auli im. Marii Ossowskiej, oraz mniejszą – w gablocie bibliotecznej przy klatce schodowej.

Tego samego dnia o 16.00 rozpocznie się również sympozjum „Logic, Language and Cognition” poświęcone twórczości innego wybitnego polskiego logika, Kazimierza Ajdukiewicza. Międzynarodowe sympozjum potrwa do godziny 18.00 w sobotę 13 stycznia. Szczegółowy program wydarzenia znajduje się tutaj: https://filozofia.uw.edu.pl/2024/01/sympozjum-ajdukiewiczowskie-logic-language-and-cognition/

Z kolei w niedzielę 14 stycznia w sali im. Łukasiewicza (108) będą miały miejsce kolejne dwa wydarzenia związane z polską tradycją badań logicznych i dydaktyki logiki. W godz. 10.00-13.00 odbędzie się debata „Jak nauczać logiki?”, z udziałem Prof. Marii Manzano z Uniwersytetu w Salamance oraz wielu wybitnych polskich dydaktyków logiki. Natomiast o 14.00 rozpocznie się uroczystość wręczenia nagrody im. Jana Łukasiewicza, przyznawanej przez Polskie Towarzystwo Logiki i Filozofii Nauki. W programie wykład laureata nagrody na rok 2023 – Prof. Tomasza Bigaja oraz osób, których prace zostały w konkursie wyróżnione: Prof. Tomasza Placka (UJ) i Doktora Bartłomieja Skowrona (Politechnika Warszawska).

Wszystkie wydarzenia będą dostępne online. Dokładniejsze informacje na temat planowanych wydarzeń, w tym linki do transmisji online, można znaleźć na stronie internetowej: https://sites.google.com/uw.edu.pl/wld2024/

Dodatkowo zapraszamy również do śledzenia sesji, która odbędzie się wyłącznie online w dniach 15-16 stycznia, w ramach której zakłady i katedry logiki różnych uczelni prezentować będą prowadzone w nich badania logiczne. Szczegółowy program na stronie: https://worldlogicday2024.wordpress.com/.

Światowy Dzień Logiki po raz pierwszy obchodzony był 14 stycznia 2019 r. z inicjatywy prof. Jean-Yves Beziau z Federalnego Uniwersytetu w Rio de Janeiro w celu promocji logiki. Beziau wybrał datę 14 stycznia, ponieważ jest ona związana z dwoma największymi logikami XX wieku. Jest to jednocześnie dzień roku, w którym urodził się Alfred Tarski i w którym zmarł Kurt Gödel. Po sukcesie, jakim było zorganizowanie tego dnia w ponad 60 ośrodkach na różnych kontynentach wydarzeń z okazji ŚDL, wystąpił on o objęcie tego dnia patronatem UNESCO, co zakończyło się sukcesem; kolejne dni logiki odbywały się już pod auspicjami tej instytucji, i cieszą się wzrastającym zainteresowaniem. Beziau wyjaśnia szczegóły dot. jego idei w wywiadzie opublikowanym w różnych językach dostępnym pod adresem: https://www.logica-universalis.org/wld6

Przejdź do treści