Debata filozoficzna o początku i końcu życia (21.09, st. BUW)
Czym jest początek życia, czym jest jego koniec? Już w sobotę 21 września o 12.30 w samym centrum UW (aula dawnej BUW na Kampusie Głównym) debatować będą o tym prof. Ewa Bartnik (biolog), dr Tomasz Herbich (filozof, teolog, politolog) i mgr Jakub Zawiła-Niedźwiecki (filozof-bioetyk). Zapraszamy na argumentacyjną ucztę. Wstęp wolny.
Uczestnicy zmierzą się z pytaniami o początek życia, uwzględniając bardzo różne perspektywy. Każdy z prelegentów będzie odpowiadał na zadane przez prowadzącego pytania, formułując swoje stanowisko oraz przedstawiając argumentację, a także odnosił się do argumentów współuczestników. Organizatorzy przewidują również możliwość zadania pytań przez publiczność. Debatę poprowadzi prof. Bogdan Dziobkowski, prodziekan Wydziału Filozofii UW i redaktor naczelny „Przeglądu Filozoficznego”.
Każdy z prelegentów reprezentować też będzie inny obszar badawczy. Prof. Ewa Bartnik jest wybitnym biologiem i popularyzatorem nauki, wieloletnim pracownikiem Instytutu Genetyki i Biotechnologii Wydziału Biologii UW, członkinią wielu prestiżowych gremiów krajowych i międzynarodowych, m.in. Międzynarodowego Komitetu Bioetycznego UNESCO, a także ekspertką WHO w zakresie genomu ludzkiego (Developing Global Standards for Governance and Oversight of Human Genome Editing) i ekspertką ds. nauk przyrodniczych programu PISA przy OECD. Dr Tomasz Herbich jest wykładowcą na Wydziale Filozofii UW, redaktorem naczelnym „Rocznika Historii Filozofii Polskiej”, członkiem redakcji „Teologii Politycznej” i zastępcą redaktora naczelnego „Teologii Politycznej Co Tydzień”, specjalizującym się w historii filozofii polskiej i rosyjskiej, filozofii polityki, filozofii religii oraz w teologii biblijnej. Mgr Jakub Zawiła-Niedźwiecki pracuje jako asystent w Zakładzie Etyki Wydziału Filozofii UW, gdzie przygotowuje rozprawę doktorską, jest też sekretarzem redakcji czasopisma „Etyka”; zajmuje się etyką stosowaną, etyką kliniczną, neuroetyką i pseudo-nauką w medycynie.
Debata organizowana jest przez Wydział Filozofii UW w ramach obchodów Dnia Nauki, będących częścią Festiwalu Nauki. Odbędzie się ona w auli dawnej Biblioteki Uniwersyteckiej (Krakowskie Przedmieście 26/28). Wstęp wolny dla wszystkich zainteresowanych, niezależnie od wieku. Debata będzie transmitowana oraz nagrywana.
Zapraszamy również zainteresowane media. Nie ma konieczności akredytacji, jednak mile widziane są zapowiedzi udziału (wystarczy mail na adres: filozofia.promocja@uw.edu.pl), zwłaszcza, gdyby dziennikarze zainteresowani byli rozmową z prelegentami po debacie.

