Światowy Dzień Logiki na naszym Wydziale (14.01.2025)

Konferencja o wybitnym logiku Stanisławie Leśniewskim, wystawa o etyku-logiku Klemensie Szaniawskim (w 100-lecie urodzin), Logiczne Popołudnie z naszymi wykładowcami oraz Logiczne Pranie. Program na Światowy Dzień Logiki (14 stycznia) na naszym wydziale jest całkiem bogaty. Zapraszamy. Szczegóły poniżej.

Międzynarodowe sympozjum „Leśniewski: Logic and Ontology” odbywać się będzie stacjonarnie w sali 102 na Wydziale Filozofii UW oraz online przez cały dzień. Organizowane jest ono przez prof. Annę Brożek, kierownika Centrum Badań nad Tradycją Szkoły Lwowsko-Warszawskiej UW oraz prof. Kordulę Świętorzecką, kierownika Katedry Logiki w Instytucie Filozofii UKSW. Program sympozjum znajduje się poniżej. Szczegóły dotyczące konferencji oraz link do spotkania online dostępne pod adresem: https://sites.google.com/uw.edu.pl/wld2025/

Od 14 stycznia będzie można również obejrzeć wystawę o etyku i logiku, długoletnim wykładowcy i dziekanie naszego wydziału prof. Klemensie Szaniawskim, przygotowaną przez prof. Annę Brożek. Wystawa będzie udostępniona na korytarzu prowadzącym do Czytelni Bibliotecznej na I piętrze Wydziału Filozofii UW.

Ponadto o godz. 15.00 rozpocznie się Logiczne Popołudnie, zorganizowane głównie z myślą o naszych Studentach i Doktorantach, ale zaproszeni są wszyscy zainteresowani. W ramach tego popołudnia dokonamy przeglądu wybranych badań logicznych naszych wykładowców w formie ekspresowych wystąpień. Następnie odbędą się mini wykłady mgr Katarzyny Kowalik i dr Michała Wrocławskiego. Na końcu zaś swoje wyniki zaprezentują nasi Studenci! Wszystko przy ciasteczkach, w miłej atmosferze Czytelni Biblioteki im. Kazimierza Twardowskiego na Wydziale Filozofii UW.

Oto program wydarzenia:

15.00-16.30 – ekspresowe prezentacje:
1) Maciej Głowacki: Niejawne zobowiązania akceptacji teorii matematycznych
2) Michał Trepczyński: Demonstratywy, performatywy i akty mowy w… średniowiecznej teologii
3) Mateusz Łełyk: Schematy w podstawach matematyki
4) Katarzyna W. Kowalik: Jak porównywać ze sobą teorie aksjomatyczne?
5) Michał Wrocławski: Struktury punktualne

16.45-18.30 wykłady:
1) Katarzyna W. Kowalik: Czy arytmetyka jest niesprzeczna i jak możemy to wiedzieć?
2) Michał Wrocławski: Twierdzenie Rice’a, czyli czego nie możemy wiedzieć o programach komputerowych

od 18.30 prezentacje studenckie i dyskusja:
1) Mikołaj Skawiński: Rangi Scotta teorii arytmetycznych
2) Jakub Molenda: Solidność jako przykład pojęcia quasi-kategorycznego

Wreszcie od 14 stycznia w budynku naszego wydziału suszyć się będzie… logiczne pranie. Co to takiego – proszę przyjść i się przekonać!

Przejdź do treści