Dr Mateusz Łełyk otrzymał grant Weave-UNISONO
Dr Mateusz Łełyk z Wydziału Filozofii UW wspólnie z naukowcami z Polski i Austrii zrealizuje projekt w ramach konkursu Weave-UNISONO. Na przeprowadzenie badań dot. modeli niezamierzonych otrzyma ponad 1,6 mln zł. Serdecznie gratulujemy! Więcej poniżej.
Finansowanie to otrzymał projekt pt. „Miary złożoności strukturalnej dla teorii podstaw matematyki”. Prowadzą go dr Mateusz Łełyk z UW oraz dr techn. Dino Rossegger z Uniwersytetu Technicznego w Wiedniu, który pokieruje projektem po stronie austriackiej. Zamierzają oni odpowiedzieć na pytanie, kiedy teoria podstaw matematyki ma model zamierzony i jakie są źródła tego zjawiska.
Naukowcy będą też badać, jakie własności mają modele „niezamierzone” i w jaki sposób można je odróżnić od tych pożądanych. W tym celu zastosują teorię Scotta, która do tej pory bardzo rzadko wykorzystywana była do badania podstaw teorii matematyki. Badacze przewidują, że ciekawym „produktem ubocznym” projektu może być wskazanie nowych własności teorii pierwszego rzędu, takich jak np. własność najprostszego modelu, które zapewnią intuicyjne i efektywne metody klasyfikacji teorii podstaw matematyki.
Wniosek był oceniany przez austriacką agencję Austrian Science Fund (FWF), a Narodowe Centrum Nauki zaakceptowało wyniki tej oceny w ramach współpracy w programie Weave.
Więcej: https://www.ncn.gov.pl/aktualnosci/2025-04-04-polsko-austriacki-projekt-weave-unisono