Kultura, historia, konflikt. Filozoficzne, antropologiczne i polityczne aspekty myśli Panajotisa Kondylisa

WYŻSZA SZKOŁA GOSPODARKI W BYDGOSZCZY ZAPRASZA NA KONFERENCJĘ PT:

„Kultura, historia, konflikt. Filozoficzne, antropologiczne i polityczne aspekty myśli Panajotisa Kondylisa”

Bydgoszcz 7 grudnia 2012

Tematem konferencji będą główne idee i problemy analizowane przez Panajotisa Kondylisa (1943-1998), greckiego filozofa piszącego po niemiecku i grecku, naukowo związanego z Uniwersytetem w Heidelbergu.

Myśl Kondylisa skupiała się wokół korzeni współczesnej kultury europejskiej:narodzin nowożytnego racjonalizmu, początków konserwatywnego nurtu w polityce (których upatrywał nie w reakcji na Rewolucję Francuską, ale już w średniowiecznej koncepcji prawa pojmowanego jako przywilej), teorii konfliktów i wojen (w której poddał krytyce i rozszerzył koncepcję Clausewitza tak, aby objęła również współczesne rodzaje konfliktów); starał się również określić światową sytuację po okresie zimnej wojny, w której dostrzegał kulminacyjny, lecz pełen sprzeczności, moment dziejów. Określając kondycję współczesnych społeczeństw, Kondylis prowadził intelektualny dialog z myślą Spenglera, Webera, Schmitta, Fukuyamy i in., jednak w wielu aspektach jego refleksja przepełniona świadomością historyczną, wyczulona na współczesne odmiany ideologii, była w pełni oryginalna.

To już druga międzynarodowa konferencja poświęcona Kondylisowi, która zorganizowana jest w Instytucie Kulturoznawstwa WSG w Bydgoszczy. Wcześniejsza, która odbyła się 2 grudnia 2011 roku, zgromadziła kilkunastu badaczy z Niemiec, Polski oraz Grecji. Pragnęlibyśmy, aby tegoroczna konferencja stała się miejscem, gdzie kulturoznawcy, filozofowie, socjologowie, politologowie, germaniści będą mogli omówić nie tylko różne aspekty myśli Panajotisa Kondylisa, ale także przedstawić szersze tło intelektualne, na którym należałoby ją umieścić. Do udziału w niej zapraszamy zarówno osoby zaangażowane w badania dorobku intelektualnego Kondylisa, ale także szersze grono badaczy zainteresowanych poruszanymi przezeń ideami.

Organizatorzy
Instytut Kulturoznawstwa WSG w Bydgoszczy i Towarzystwo Przyjaciół Panajotisa Kondylisa w Heidelbergu przy współpracy z Instytutem Filozofii UMK oraz Katedrą Filologii Germańskiej UMK w Toruniu.

Informacje szczegółowe:

  • Konferencja odbędzie się w dn. 7 grudnia 2012 r. w Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy, ul. Garbary 2, 85-229 Bydgoszcz.
  • Językami konferencji są: polski, angielski, niemiecki.
  • Temat planowanego referatu i krótki abstrakt, pozwalający zorientować się w jego treści prosimy przysłać wraz z wypełnionym formularzem do dn. 15 listopada 2012 r. na adres agnieszka.lugowska@byd.pl

lub na adres:
Instytut Kulturoznawstwa WSG
ul. Garbary 2
85-229 Bydgoszcz

Planujemy publikację wystąpień w recenzowanym tomie pokonferencyjnym.
Opłatę konferencyjną w wysokości 300 zł prosimy przelać na konto:
Nazwa: Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy
Adres: ul. Garbary 2, 85-229 Bydgoszcz NIP: 967-10-45-488
Nasz nr konta bankowego: Bank Millennium S.A. 93 1160 2202 0000 0001 9552 4358
IBAN: PL93 1160 2202 0000 0001 9552 4358
BIC/SWIFT: BIGBPLPWXXX
z dopiskiem: Kondylis, imię i nazwisko uczestnika konferencji.

Przewodniczący Rady Naukowej: prof. dr hab. Adam Grzeliński, prof. WSG dr hab. Lech Zieliński
Komitet organizacyjny: prof. WSG dr Marek Chamot, dr Agnieszka Ługowska, mgr Anna Ciechanowska, Claudia Wolarska, Viktoriia Semenska

Informacja zgłoszeniowa powinna zawierać następujące dane:

  • imię, nazwisko, stopień lub tytuł naukowy oraz informację o zajmowanym stanowisku, jednostce delegującej itp.
  • nazwę uczelni oraz jej jednostki organizacyjnej lub instytucji
  • adres do korespondencji (ulica, nr, kod pocztowy, miejscowość)
  • aktualne dane kontaktowe (telefon, e-mail)
  • tytuł referatu
  • krótkie streszczenie planowanego referatu
Przejdź do treści