Seminarium „Rechtsstaatlichkeit: Georg Wilhelm Friedrich Hegel 18-24 lipca 2013”
Szanowni Państwo,
serdecznie zapraszamy do udziału w seminarium „Rechtsstaatlichkeit: Georg Wilhelm Friedrich Hegel 18-24 lipca 2013”, współorganizowanego przez: Pracownię Studiów nad Filozofią Niemiecką Instytutu Filozofii UW, Katedrę Etyki w Instytucie Filozofii na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Łódzkiego oraz Centrum Interdyscyplinarnych Etyki (IBE) na Uniwersytecie Viadrina, w ramach projektu „Praworządność oraz państwo prawa jako podstawowe składowe europejskiego myślenia oraz Unii Europejskiej w świetle myśli polityczno-prawnej Immanuela Kanta, Georga Wilhelma Friedricha Hegla i Jürgena Habermasa”.
Szczegółowe informacje dostępne są na stronie projektu: www.rechtsstaatlichkeit.eu
Seminarium letnie 2013:
We współczesnym myśleniu na temat państwa jako instytucji opartej na wolności i zarazem na rządach prawa a także godzącej interes ogólny z interesami partykularnymi obecne są motywy przewodnie zarówno Kantowskiego, jak i Heglowskiego myślenia na temat państwa, praworządności oraz państwa prawa, te też motywy zsyntetyzowane zostają we współczesnej koncepcji Jürgena Habermasa.
Celem projektu jest poszerzenie wiedzy jak też pogłębienie świadomości obywatelskiej członków społeczności Polski i Niemiec – dwu sąsiadujących ze sobą państw Unii Europejskiej. Do projektu pragniemy zaprosić młodych studentów i doktorantów z powyższych krajów, którzy wspólnie podejmą refleksję nad pracami trzech myślicieli podczas corocznych niemieckojęzycznych seminariów letnich.
Druga edycja seminarium letniego w roku 2013 poświęcona będzie pojęciu państwa prawa w filozofii Hegla. Zaprezentowane zostaną heglowskie inspiracje, obecne we współczesnych koncepcjach polityczno-prawnych, w szczególności w koncepcjach komunitariańskich, jak również podstawowe pojęcia filozofii prawa tegoż myśliciela: własność, rodzina, społeczeństwo obywatelskie, potrzeby, państwo. Do podstawowych lektur będą należały: rozprawa O naukowych sposobach rozważania prawa naturalnego, jego miejscu w filozofii praktycznej oraz relacji do pozytywnych nauk o prawie, oraz fragmenty Zasad filozofii prawa.
Aby wziąć udział w seminarium należy do 15 czerwca 2013 napisać i przesłać krótki esej w języku niemieckim związany z tematem pierwszego spotkania oraz wypełnić formularz zgłoszeniowy. Szczegóły na stronie www.rechtsstaatlichkeit.eu w zakładce zgłoszenia.
Uczestnictwo w seminarium finansowane jest ze środków Polsko-Niemieckiej Fundacji na rzecz Nauki.