Seminarium w IF UW pt. „Fizyka jest kobietą! Feminizm a mechanika kwantowa w nowym materializmie” 27.04.2015
Zapraszamy na seminarium pod tytułem:
Fizyka jest kobietą!
Feminizm a mechanika kwantowa w nowym materializmie
Seminarium dr Oliwii Szklarczyk (ETH Zurich)
27 kwietnia 2015, UW, Instytut Filozofii, sala 4, godzina 17.
Materia odczuwa, mówi, cierpi, pożąda, tęskni i pamięta.[¹] – jak się odnosi do tego typu stwierdzeń fizyk kwantowy? Karen Barad jest z wykształcenia fizykiem teoretycznym, lecz jej obecna kariera jest skoncentrowana na nowej teorii w filozofii współczesnej: feministycznym nowym materializmie. Materia urzeczywistnia czasoprzestrzeń – czasoprzestrzeń jest zmaterializowana – pojęcia zaczerpnięte z mechaniki kwantowej takie, jak materia, czasoprzestrzeń, dyfrakcja, stany splątane, kot Schroedingera, czy demon Laplace’a są typowymi określeniami w słowniku Karen Barad, kiedy opowiada o nowym materializmie. Zrozumienie podstawowych idei kryjących się w skomplikowanych równaniach mechaniki kwantowej jest niezbędne do zgłębienia teorii wiążących fizykę kwantową z nowym materializmem, przedstawianych przez tę myślicielkę, oraz aby przekładać jej postulaty na koncepcje feminizmu w kontekście lokalnym, to znaczy w kontekście krajobrazu polskiej polityki.
Seminarium zaplanowane jest w dwóch częściach. Pierwsza część dotyczyć będzie wyjaśnienia najważniejszych pojęć z zakresu mechaniki kwantowej używanych przez Karen Barad. Skupimy się na przejrzystym i przystępnym wyjaśnieniu teorii kwantowych bez odnoszenia się do równań matematycznych. W drugiej części zajęć będziemy analizować teksty Karen Barad pod kątem znaczenia poznanych koncepcji naukowych w kontekście feministycznego nowego materializmu. Co autorka ma na myśli przenosząc konkretne pojęcia z fizyki na filozofię? Jak idee mechaniki kwantowej można przetłumaczyć na humanistykę, psychologię i politykę? Jak powiązać definicje czasu(przeszłości, teraźniejszości, przyszłości), przestrzeni, otoczenia (warunków brzegowych), zaczerpniętych z fizyki, z tymi obecnymi w nowym materializmie? Jak możemy interpretować splątanie tych pojęć z punktu widzenia feminizmu? Te i inne problemy poruszone będą w trakcie zajęć w atmosferze otwartej dyskusji między uczestnikami.
[¹] R. Dolphijn, I. Van der Tuin New Materialism: Interviews & Cartographies, Open Humanities Press, Michingan Publishing 2012.
Seminarium odbywa się w ramach projektu Patterns Lectures „Feministyczny nowy materializm – perspektywa polityczna w kontekście polskiej polityki płci po okresie transformacji” realizowanego w Instytucie Filozofii UW.
Osoby chętne do udziału w seminarium proszone są o kontakt mailowy: newmaterialisms.pl@gmail.com