Spotkanie z Witalim Michalczukiem wokół Ekzemplarskiego (24.03.2025)

W najbliższy poniedziałek 24 marca 2025 r. o godz. 18.30 Witali Michalczuk poprowadzi spotkanie wokół poglądów Wasilija Ekzemplarskiego, zorganizowane przez Koło Naukowe Socjalizmu Chrześcijańskiego i Pacyfizmu. Spotkanie odbędzie się w sali 207 na Wydziale Filozofii UW. Serdecznie zapraszamy.

Spotkanie będzie dotyczyło poglądów Wasilija Ekzemplarskiego, prawosławnego teologa, zajmującego się teologią moralności, redaktora czasopisma, do którego publikowali teksty tacy autorzy jak Mikołaj Bierdiajew i Siergiej Bułgakow a także autora, który zasłynął z zestawienia poglądów Lwa Tołstoja i Jana Chryzostoma (za co został wyrzucony z Akademii Teologicznej).

Spotkanie odbędzie się stacjonarnie, ale będzie możliwość uczestnictwa zdalnego. W razie chęci uczestniczenia online zapraszamy do kontaktu z Maciejem Wołkowem.

Uwaga, organizatorzy informują, że może dojść do zmiany sali na 210, również na Wydziale Filozofii (Krakowskie Przedmieście 3).

Prelegent, Witali Michalczuk [Vitali Mikhalchuk], urodził się 7 stycznia 1987 w dawnym Brześciu Litewskim (ob. Białoruś) w prawdziwej kresowej rodzinie, w której przez wieki są złączone wyznania, języki i narodowości, określa siebie obywatelem I Rzeczypospolitej. Od maleńkości marzył, żeby zostać duchownym prawosławnym i archeologiem. Ukończył Prawosławne Seminarium Duchowne w Warszawie i Chrześcijańską Akademię Teologiczną, od czasów studiów w seminarium równolegle studiował na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie ukończył dwa wydziały – archeologie i filozofie, co w decydujący sposób spełniło jego teologiczne poszukiwania, skierowane w stronę człowieka i tajemnicy, dziejącej się w jego granicach. Jest zatrudniony jako pracownik naukowo-dydaktyczny na stanowisku asystenta na Wydziale „Artes Liberales” UW w pracowni „Speculum Byzantinum”, pełni funkcję sekretarza naukowego pracowni. Od 2019 roku jest dyrektorem Muzeum Ikon w Warszawie, autor i kurator szeregu wystaw malarstwa ikonowego i sztuki współczesnej. Zajmuje się teologią prawosławną, patrystyką i myślą filozoficzną neoplatonizmu, kulturą bizantyńską, liturgiką i sztuką wschodniochrześcijańską, bada formy doświadczenia artystycznego w liturgii i ich związek ze sztuką współczesną: słowem, architekturą, plastyką i teatrem. Szczególnie zajmuje się prawosławnym dziedzictwem dawnej Rzeczypospolitej, specyfiką form sztuki, tradycji liturgicznej, mistyki, myśli teologicznej i społecznej powstałych w obrębie kultury państwa polsko-litewskiego.

Przejdź do treści