4. rocznica śmierci prof. Jakuba Kloca-Konkołowicza
Dziś, 14 kwietnia upływają cztery lata od nagłej śmierci prof. Jakuba Kloca-Konkołowicza, dyrektora Instytutu Filozofii UW, a następnie prodziekana Wydziału Filozofii UW ds. badań naukowych i współpracy z zagranicą. Był uwielbianym przez studentów wykładowcą, wybitnym naukowcem, wspaniałym kolegą, przyjacielem, a przede wszystkim – dobrym człowiekiem. Na trwałe zapisał się w naszej pamięci.
Jakub Jan Kloc-Konkołowicz (ur. sierpnia 1975 r.) był absolwentem MISH UW, gdzie studiował filozofię i filologię polską. Po obronieniu pracy magisterskiej prowadził badania w ramach studiów doktoranckich pod kierunkiem prof. Marka Siemka. 23 listopada 2004 r. obronił pracę doktorską „Prymat rozumu praktycznego w klasycznej filozofii niemieckiej. Kant i Fichte”. Stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych otrzymał 23 lutego 2016 r.
Piastował wiele ważnych funkcji, zarówno na uczelni (jako dyrektor Instytutu Filozofii, a następnie prodziekan Wydziału Filozofii, kierownik Zakładu Filozofii Społecznej oraz Pracowni Studiów nad Filozofią Niemiecką), jak i w środowisku badaczy zajmujących się filozofią niemiecką (m.in. do 2015 był sekretarzem Polskiego Towarzystwa Hegla i Marksa ds. badań naukowych).
Był cenionym badaczem, zarówno w kraju, jak i za granicą. Uzyskiwał stypendia m.in. na Uniwersytecie w Tybindze oraz w Instytucie Badań Społecznych Uniwersytetu Johanna Wolfganga Goethego we Frankfurcie nad Menem. W 2014 otrzymał niemiecką nagrodę naukową „Friedrich Wilhelm Bessel-Forschungspreis”, przyznawaną przez Fundację Humboldta młodym naukowcom spoza Niemiec za znaczące osiągnięcia.
Był też wybitnym intelektualistą i wspaniałym mówcą, który obok pracy naukowej starał się też pracować dla dobra wspólnego. Współpracował z kolejnymi trzema Prezydentami RP: Aleksandrem Kwaśniewskim, Lechem Kaczyńskim i Bronisławem Komorowskim, których wspierał w zakresie przygotowywanych wystąpień, a także w latach 2010–2015 z Biurem Rzecznika Praw Obywatelskich, z którym współorganizował cykl Debat Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Jak wspominali pracownicy biura RPO, „wykorzystując swoją wielką wiedzę i wrażliwość, szanując rozmówców, potrafił w dużej mierze narzucić ton tych spotkań, sprawić, że ludzie na co dzień sobie niechętni, a nawet się nienawidzący, w jego towarzystwie rozmawiali – tonowali emocje i skupiali się na merytorycznych argumentach”.
Prof. Kloc-Konkołowicz pozostawił w sercach swoich kolegów i uczniów wiele wspaniałych wspomnień. Każde z nich jest inne, ale ma pewien wspólny mianownik. Ujmował nas jako człowiek o niezwykłej klasie, o wyrafinowanym poczuciu humoru, lecz przede wszystkim – o życzliwym, otwartym, dobrym sercu.
Nagła śmierć Jakuba Kloca-Konkołowicza 14 kwietnia 2021 r. była dla naszej społeczności bardzo bolesnym wydarzeniem. Pożegnaliśmy go 28 kwietnia 2021 r. na cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.
Cześć Jego pamięci.