Zarządzenie nr 1 Dyrektora Instytutu Filozofii UW
ZARZĄDZENIE NR 1 DYREKTORA INSTYTUTU FILOZOFII UNIWERSYTETU WARSZAWSKIEGO
z dnia 25 lutego 2013 roku w sprawie zasad sprawowania opieki naukowej przez doktorantów nad studentami I stopnia w semestrze letnim roku akademickiego 2012/2013
Cele zarządzenia:
1. Umożliwienie doktorantom realizacji bezwarunkowego obowiązku prowadzenia zajęć dydaktycznych w wymiarze co najmniej 10 godzin na każdym roku studiów doktoranckich, nałożonego przez par. 6 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 1 września 2011 r. w sprawie warunków kształcenia na studiach doktoranckich w uczelniach i jednostkach naukowych.
2. Wdrożenie pilotażowego programu objęcia studentów I stopnia na kierunku Filozofia indywidualną opieką naukową.
1. Do dnia 28 lutego 2013 r. Dyrektor Instytutu powołuje Samorządowy Zespół ds. Tutoringu, w skład którego wchodzi dwóch przedstawicieli studentów studiów I lub II stopnia oraz dwóch doktorantów, wskazanych odpowiednio przez Zarząd Samorządu Studentów IF oraz Wydziałową Radę Doktorantów IF. Zadaniem Samorządowego Zespołu ds. Tutoringu jest koordynacja realizacji programu tutoringu oraz pośrednictwo między doktorantami i studentami uczestniczącymi w programie a Dyrekcją Instytutu.
2. Doktorant zainteresowany dołączeniem do puli tutorów zgłasza elektronicznie swoją kandydaturę Samorządowemu Zespołowi ds. Tutoringu do dnia 17 marca 2013 r., w zgłoszeniu uwzględniając swoje zdjęcie, informacje o przynależności zakładowej, dane kontaktowe, opis zakresu swoich filozoficznych kompetencji oraz szczegółowy opis pomocy, którą doktorant może zaoferować swym podopiecznym w ramach sprawowania funkcji tutora.
3. Po sprawdzeniu czy nadesłane zgłoszenia spełniają wymogi określone w pkt. 2 , Samorządowy Zespół ds. Tutoringu najpóźniej do dnia 24 marca 2013 r. sporządza listę kandydatów na tutorów, którą przesyła do Dyrektora Instytutu i do wiadomości Kierownika Studiów Doktoranckich.
4. Dyrektor Instytutu podaje do wiadomości społeczności Instytutu Filozofii listę tutorów najpóźniej do dnia 27 marca 2012 r. O każdorazowej zmianie listy informuje w ciągu dwóch tygodni od zajścia tejże zmiany. Od chwili ogłoszenia lista wraz z opisami jest dostępna w sekretariacie ds. studenckich, a niezwłocznie po osiągnięciu takich możliwości technicznych – na przygotowanej w tym celu platformie internetowej.
5. Studenci I stopnia na kierunku Filozofia zgłaszają chęć współpracy z danym opiekunem przez bezpośredni kontakt z kandydatem na tutora. Student i doktorant chcący zawrzeć współpracę są zobowiązani podpisać Oświadczenie o opiece naukowej (Załącznik 1. do niniejszego rozporządzenia), które najpóźniej do dnia 20 kwietnia 2013 r. należy dostarczyć Samorządowemu Zespołowi ds. Tutoringu, który przekazuje informacje o współpracy między doktorantami a studentami Dyrekcji Instytutu.
6. Przyjmuje się zasadę, że jeden doktorant może sprawować opiekę naukową nad co najwyżej 5 studentami.
7. Formę, termin, miejsce, częstotliwość i długość spotkań studentów z tutorami uzgadniają indywidualnie wspomniane strony, przy czym pierwsze spotkanie merytoryczne doktoranta z jego podopiecznymi powinno odbyć się nie później niż do 30 kwietnia. Tutor może spotykać się ze wszystkimi swoimi podopiecznymi jednocześnie lub z każdym z nich indywidualnie.
8. Kierownicy zakładów udostępniają pomieszczenia zakładów na potrzeby takich spotkań; tutor w porozumieniu z podopiecznymi może wybrać inne miejsce, także poza Instytutem.
9. Łącznie do końca roku akademickiego 2012/2013 każdy tutor powinien prowadzić spotkania w wymiarze co najmniej 10 godzin dydaktycznych.
10. Celem spotkań jest sprawowanie nadzoru nad prawidłową realizacją planu studiów przez podopiecznych, w szczególności mogą być to:
a) nadzór nad postępami w pisaniu prac rocznych (poczynając od pomocy w ustaleniu odpowiednich do tematyki pracy pozycji bibliograficznych po referowanie postępów z pisania pracy rocznej i krytyczną dyskusję nad nimi);
b) pomoc w opanowaniu treści wymaganych w ramach zajęć kursowych, w których uczestniczy podopieczny (np. dodatkowe ćwiczenia logiczne, omawianie dodatkowych pozycji bibliograficznych, pogłębiona dyskusja nad problemami interesującymi podopiecznych);
c) doradztwo w sprawie wyboru zajęć fakultatywnych odpowiednich do zainteresowań i preferencji studenta;
d) doradztwo w kwestiach formalnych związanych ze studiami (np. dotyczące odpowiedniego adresata dla określonego podania).
11. Tutorzy są zobowiązani prowadzić dokumentację przeprowadzanych spotkań. Po każdym ze spotkań powinna zostać sporządzona notatka uwzględniająca listę studentów w nim uczestniczących oraz określająca przebieg i długość spotkania, jak również omawianą na nim tematykę. Notatka podpisywana jest zarówno przez tutora jak i uczestników spotkania. Ponadto, przed zakończeniem roku akademickiego, tutor jest zobowiązany sporządzić protokół z przeprowadzonej przez siebie opieki, uwzględniający sumaryczną liczbę zrealizowanych godzin dydaktycznych oraz efekty kształcenia osiągnięte w przypadku każdego z podopiecznych.
12. Pełnienie funkcji tutora, jako praktyka dydaktyczna, podlega hospitacji. Hospitację przeprowadza promotor/opiekun naukowy doktoranta-tutora poprzez obecność na co najmniej jednym spotkaniu tutora z podopiecznymi w danym cyklu dydaktycznym i sporządzenie protokołu hospitacji.
13. Protokół opieki wraz z notatkami ze spotkań oraz z protokołem hospitacji doktorant składa z pozostałymi dokumentami rozliczającymi dany etap studiów doktoranckich. Na podstawie złożonych dokumentów Kierownik Studiów Doktoranckich zalicza opiekunom naukowym realizację określonych w protokole godzin dydaktycznych.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
Dyrektor Instytutu Filozofii UW
Dr hab. Mieszko Tałasiewicz