Konferencja międzynarodowa „WIARA I KULTURA” (kulturowa hermeneutyka i rekonfiguracja)

Szanowni Państwo,
Wydział Teologiczny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu serdecznie zaprasza na konferencję międzynarodową ,,WIARA I KULTURA” (kulturowa hermeneutyka i rekonfiguracja) w dniach 15-16 maja 2014 roku. Zgłoszenia prosimy kierować na adres fidesetcultura@umk.pl.

Szczegóły znajdą Państwo tutaj:

Konferencja międzynarodowa
„WIARA I KULTURA”
kulturowa hermeneutyka i rekonfiguracja
FIDES, CULTURA ET ACTIO…
15-16 maja 2014 roku, WT UMK

Komitet organizacyjny:
Ks. dr hab. Wojciech Cichosz
Ks. dr hab. Krzysztof Krzemiński
Ks. dr hab. Piotr Roszak
Ks. dr hab. Janusz Szulist

Sekretarze naukowi:
dr Krzysztof Pilarz
mgr Agnieszka Laddach

Komitet naukowy:
Ks. prof. Dariusz Kotecki (UMK, Toruń)
Prof. Juan Miguel Ferrer Grenesche (Vatican)
Prof. Jose Ramon Vilar (Pampeluna – España)
Prof. Felix Maria Arocena (Pampeluna – España)
Prof. Gerhard Droesser (Würzburg – Deutschland)
O. dr Dariusz Mazurek OFMConv. (Lima- Peru)
Dr hab. Beata Bilicka (UMK, Toruń)
Ks. dr hab. Grzegorz Szamocki (UG, Gdańsk)

Współczesne zmiany kulturowe dotyczą zwłaszcza fundamentalnych przeobrażeń w zakresie wartości, wierzeń i instytucji, na których opiera się cała struktura życia społecznego. Kulturę łacińską
– wyrastającą z Akropolu (filozofia grecka), Kwirynału (prawo rzymskie) i Golgoty (chrześcijaństwo) – wyrywa się z korzeniami z fundamentów tradycji i odbudowuje jako nową organizację, tak sztuczną i mechaniczną jak nowoczesna fabryka (dekonstrukcja wielkich narracji – fr. fin des grands récits). Skoro jednak kultura ma w dalszym ciągu wyznaczać sposób bytowania człowieka, to nie można bagatelizować jego otwartości na Boga, która wyraża się w akcie wiary. Właśnie zdolność do wierzenia osadzona jest trwale w naturze osoby i stanowi nieodzowny czynnik kultury, a więc wszystkiego, „za pomocą czego człowiek doskonali i rozwija różnorodne dary ducha i ciała” (KDK 53).

Międzynarodowa konferencja „Wiara i kultura” jest skierowana do teologów i filozofów, pedagogów i historyków, a także kulturoznawców i socjologów, jak również tych wszystkich, których przedmiotem zainteresowania są następujące zagadnienia: wiara, kultura i działanie (FIDES, CULTURA ET ACTIO). To propozycja ukazania nie tylko aktualizacji orędzia zbawczego w różnych wymiarach, ale również hermeneutyki kultury, konfiguracji kulturowej oraz etosu chrześcijanina wyrażonego poprzez dzieła potwierdzające obecność Boga w świecie. Temu celowi podporządkowane zostaną tematy wykładów (20 minut), komunikatów (10 minut) i ogłoszeń (5 minut) organizowanej konferencji. Przewidziano miejsce dla licznych wystąpień podejmujących problematykę zawartą w temacie zjazdu, nie wyłączając przy tym np. liturgii hiszpańsko-mozarabskiej czy też doświadczenia inkulturacji i synkretyzmu w Andach peruwiańskich. Takie założenia konferencji sprawiają, że mamy do czynienia z ciekawym punktem wyjścia do szerokiej i pogłębionej refleksji nad relacją wiary i kultury, która w szczególny sposób ujawnia się w działaniu: FIDES, CULTURA ET ACTIO. W tym też celu przewidziano nie tylko spotkania ogólne, ale i pracę w sekcjach oraz grupach tematycznych i językowych (język angielski, hiszpański, niemiecki, włoski). Nie zapomniano również o potrzebie prowadzenia w czasie konferencji merytorycznej dyskusji.

Tematy z abstraktami wystąpień (do 300 słów), wraz z podaniem reprezentowanego ośrodka naukowego, można zgłaszać do końca stycznia 2014 roku. Teksty zaakceptowane przez organizatora mogą zostać opublikowane w punktowanym czasopiśmie naukowym. Przewidywana opłata konferencyjna w wysokości 200,00 zł.

Konferencja UMK 2014-WIARA I KULTURA

Karta uczestnictwa Wiara i Kultura

Przejdź do treści