Konferencja naukowa „Pokój/wojna – humanistyka wobec wyzwań współczesności”

Instytut Filozofii, Instytut Filologii Polskiej i Instytut Politologii
Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego
we współpracy z
Państwowym Uniwersytetem im. Iwana Franki w Żytomierzu i Państwowym Uniwersytetem Humanistycznym w Równem
oraz z Regionalnym Ośrodkiem Debaty Międzynarodowej i Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej w Zielonej Górze
zapraszają
w dniach 18-19 listopada 2015 roku

na Międzynarodową Konferencję Naukową

Pokój/wojna – humanistyka wobec wyzwań współczesności

Żyjemy w świecie wojen i konfliktów. W ostatnim czasie to stwierdzenie przestało być tylko sloganem. Wydarzenia dziejące się w ostatnich latach na Bliskim Wschodzie, w Afryce czy na Ukrainie uprzytamniają, zwłaszcza mieszkańcom Europy Wschodniej i Środkowo-Wschodniej, że świat drugiej dekady XXI wieku nie jest miejscem bezpiecznym, a scenariusz rozwoju kultury i cywilizacji wcale nie musi zawierać nadziei na pokój.

Zmieniająca się sytuacja społeczno-polityczna stawia pod znakiem zapytania dotychczas wypracowany ład międzynarodowy, a kultywowane dotychczas, szczególnie w zachodniej Europie, wartości wymagają reorientacji myślenia na temat bezpieczeństwa, postępu, solidaryzmu, uniwersalizmu kulturowego, cywilizacyjnej jedności/wspólnoty. Ów kryzys stanowi szczególne wyzwanie dla humanistyki – dziedziny, która w źródłowej refleksji wszystkich swych dyscyplin ukierunkowana jest na ochronę podstaw ludzkiego istnienia, a ty samym na obronę wizji świata, któremu patronuje hasło „pokój”.

Jak humanistyka odpowiada na wyzwania rzeczywistości, która jest w coraz większym stopniu zagrożona wojną? Czy pozwala zrozumieć zawiłe procesy prowadzące do przemocy? Czy i jak pomaga rozwijać postawy pozwalające na konstruktywne, pokojowe rozwiązywanie konfliktów? Jak diagnozuje wojnę i w jaki sposób zachęca do działań na rzecz pokoju? Czy może oferować namysł i refleksję, której stawką jest przyszłość? To tylko niektóre z pytań, na które chcemy szukać odpowiedzi.

Podczas konferencji, której celem jest interdsycyplinarna analiza zjawisk związanych z narastającym zagrożeniem wojną, będziemy przyglądać się wszystkim wyżej sygnalizowanym kwestiom oraz rozważać wszelkie aspekty zagadnień „wojny” i „pokoju”. Nie łudzimy się, że humanistyka może zmienić bieg zdarzeń współczesnego świata, ufamy jednak, że ma możliwości, by nań oddziaływać, m.in. poprzez diagnozowanie sytuacji, rozpoznawanie ukrytych pod powierzchnią zjawisk, interpretację społeczno-politycznych procesów, przy czym istotną rolę odgrywa tu sfera symboliczna zawarta w wytworach kultury.

Proponujemy, by tematyka referatów objęła m.in. takie obszary badawcze, jak:

  • antropologia pokoju i wojny,
  • filozofia pokoju,
  • etyczne aspekty bezpieczeństwa i pokoju,
  • polemologia,
  • uchodźcy wojenni,
  • funkcjonowanie organizacji międzynarodowych odpowiedzialnych za utrzymanie pokoju na świecie,
  • idee pokoju i bezpieczeństwa w historii, polityce, filozofii i literaturze,
  • siła i przemoc kontra koncyliacja i zasada nonviolence w polityce,
  • konflikty zbrojne i terroryzm międzynarodowy,
  • idee pacyfistyczne i wojenne w tekstach literackich,
  • literatura na usługach wojny/pokoju,
  • utwór literacki jako źródło wyobrażeń dotyczących wojny i pokoju,
  • wojna i pokój jako motyw literacki, topika wojenna,
  • związek tematyki wojennej z konstrukcją bohatera i świata przedstawionego utworu,
  • wojna/pokój w mediach.

Rada Programowa:
Roman Sapeńko (przew., UZ), Małgorzata Mikołajczak (UZ), Stefan Dudra (UZ), Oliena Poliszczuk (Zhytomyr Ivan Franko State University), Jerzy Świeca (UP Kraków), Мikola М. Brovko (The Ukrainian National Tchaikovsky Academy of Music), Giancarlo Lacchin (Universita delgi Studi Di Milano), Iwona Szablewska (Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej).

Komitet Organizacyjny:
Piotr Pochyły – przewodniczący, Kinga Proputniewicz, Kamil Kleszczyński, Patryk Petrus, Mirosława Szot, Janusz Łastowski, Katarzyna Meller, Weronika Górnicka, Katarzyna Kaczmarek, Wioletta Husar, Ewa Świętek, Lucyna Majewska, Anna Droś.

Na zgłoszenia tematów wraz z abstraktem (max. 1500 znaków) czekamy do 30 października 2015 roku: Formularz zgłoszenie
Opłata konferencyjna wynosi 350 zł. Uczestnikom konferencji zapewniamy: nocleg z 18 na 19 listopada, wyżywienie oraz udział w publikacji po przejściu procedury recenzyjnej.

Wpłaty prosimy dokonać na konto:
BZ WBK S.A. o/Zielona Góra
PL 42 1500 1810 1218 1004 4483 0000
Z dopiskiem: Pokój/ Wojna

Kontakt: warconference@wp.pl

Przejdź do treści