Pracownia Filozoficznych Podstaw Komunikacji IF UW zaprasza na spotkanie z Anetą Prymaka-Oniszk, autorką książki „Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy”, 15.12.2016, g.18:30
PAMIĘĆ KOBIET
Konwersatorium „Rodzinna pamięć mniejszości” afiliowane przy Pracowni Filozoficznych Podstaw Komunikacji kierowanej przez prof. Marcina Porębę ma zaszczyt zaprosić na pierwsze spotkanie z cyklu „Pamięć kobiet”.
Spotkanie odbędzie się 15 XII 2016, o godz. 18:30, w Instytucie Filozofii UW, ul. Krakowskie Przedmieście 3, sala 109, pierwsze piętro.
Już rok temu pojawiło się pytanie podczas zajęć, czy to, co i jak pamiętają kobiety, ma swoją szczególną wymowę, rangę, temat i sposób. Nie mamy na razie jasnej odpowiedzi, ale chcemy zapoczątkować ten cykl w duchu przemyśleń Waltera Benjamina, że drogą do odzyskania poczucia sensu przez ludzi jest m.in. powrót do opowiadania, sztuki ze wszech miar ręcznej i kobiecej. Sztuki przypominającej tkanie, snucie wątku, wplatanie nowych treści, zachowanie rytmu, niegubienie niczego, powtarzanie i czynienie świata pięknym. Stąd pomysł, by oddać głos kobietom i ich pamięci.
Naszym pierwszym gościem będzie Aneta Prymaka-Oniszk, autorka książki „Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy” wydanej niedawno przez Wydawnictwo Czarne, ale już nagrodzonej Warszawską Premierą Literacką (książka listopada 2016).
Książka przybliża losy uchodźców z terenów zaboru rosyjskiego, jest wynikiem kilku lat pracy i osobistego zaangażowania. https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/biezenstwo-1915
Aneta Prymaka-Oniszk – dziennikarka, publikowała m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Polityce”, „National Geographic”, kwartalniku „Karta”. Współuczestniczyła w tworzeniu Centrum Nauki Kopernik; była rzeczniczką prasową podczas budowy i otwierania instytucji.
Od 2014 roku prowadzi stronę internetową biezenstwo.pl (https://czarne.com.pl/katalog/autorzy/aneta-prymaka-oniszk)