Dzień uchodźcy w Instytucie Filozofii UW, 20.06.2016, IF UW g.17:00
20 czerwca, począwszy od 2000 roku, dzięki rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, obchodzimy Światowy Dzień Uchodźcy. W Polsce w tym roku Fundacja Batorego organizuje specjalny tydzień (18-25 VI) poświęcony zagadnieniom uchodźców.
W ramach tego seminarium „Rodzinna pamięć mniejszości” afiliowane przy Pracowni Filozoficznych Podstaw Komunikacji w Instytucie Filozofii UW organizuje otwarte spotkanie, na które zapraszamy osoby chcące o tym porozmawiać.
Punktem wyjścia będzie tekst Hanny Arendt pt. Zmierzch państwa narodowego i koniec praw człowieka stanowiący fragment Korzeni totalitaryzmu. Arendt odnosiła się w nim do sytuacji w Europie po I wojnie światowej, jednak brzmi on niezwykle aktualnie, jakby został napisany dziś.
Podczas spotkania zatem przedstawimy główne tezy Arendt i zastanowimy się nad tym, co one dla nas teraz oznaczają lub mogą oznaczać. Zastanowimy się też, czy możliwe jest takie ułożenie stosunków większości z mniejszością, które byłoby maksymalnie twórcze dla obu stron.
Czas spotkania: 20 VI 2016, godz. 17.00-18.30.
Miejsce spotkania: Instytut Filozofii, Uniwersytet Warszawski, ul. Krakowskie Przedmieście 3, sala 108, piętro pierwsze.
Serdecznie zapraszamy.